کوچینگ زرد،کارخانه باربی مدیران

مدیریت حرفه ای و مبحث تربیت مدیران موفق همواره در تمام جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته مورد توجه بوده است.

با وجود اینکه در کشور ما به عنوان یک کشور جهان سوم و در بعضی جنبه ها در حال توسعه،  این امر در بسیاری جهات مغفول مانده است، از سالها قبل موسسات و سازمانهای دولتی برای تربیت مدیران وجود داشته است. 

اما از سالهای دهه نود تا به امروز این امر با رشد سازمانهای خصوصی و جلوه گری شبکه های اجتماعی رنگ و بوی دیگری گرفته است. در یک دهه گذشته مانند تمام عرصه های اجتماعی این مساله نیز، دچار در هم تنیدگی با کیفیت ها و بی کیفیت ها شده است و شما در اولین قدم با بهم ریختگی آماتورها و حرفه ای ها رو به رو خواهید شد، که تشخیص آن برای شما در ابتدای راه ممکن نیست.

امروزه وقتی میخواهید در شمایل یک مدیر تربیت شده ایفای نقش کنید، با تک گزینه های موجود در پایتخت یا کلانشهرها رو به رو نیستید. شما در دنیایی رنگارنگ از مدعیان تربیت مدیران حرفه ای غوطه ور خواهید بود.

بسیاری از آنها حتی توان تربیت نیروی انسانی مناسب برای پایین ترین رده های هرم سازمان را نخواهند داشت، چه رسد به تربیت مدیرانی که در راس سازمانها قرار بگیرند و بتوانند آنها را به درستی در ابعاد اقتصادی و مالی یا در هدایت منابع انسانی راهبری کنند.

آنچه به شما می‌دهند: باکس کادوی بدون هدیه

موسسات آموزشی مدیریت و کوچینگ

 

کافیست در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، به عنوان یک پلتفرم همگانی، کلمه مدیریت را جستجو کنید یا به صفحاتی مراجعه کنید که مدعی کوچینگ و مشاوره حرفه ای یا مدعی تربیت کوچ حرفه ای برای سازمان ها هستند.
بدون شک به ده ها شاید صد ها صفحه برخورد خواهید کرد؛ که با تولید محتوای روزانه به صورت کپی از سایت های معتبر یا متون و کتب مدیریتی، صدها فالوور جذب کرده اند و مدعی هستند شما را به یک مدیر جوان و موفق تبدیل خواهند کرد.

شما حتی با موسساتی رو به رو خواهید بود که با برگزاری کلاسهای مدیریت و کوچینگ و انبوه تبلیغات پرطمطراق، خود را اولین یا تنها موسسه دارای فلان مدرک بین المللی معرفی خواهند کرد.

آنها با نازلترین قیمت ها که حتی از قیمت ابتدایی ترین دوره های ورزشی و هنری هم پایین تر است سعی در جذب شما دارند. اما شما در این موسسات و با دنبال کردن این صفحات، هرگز تبدیل به یک مدیر موفق نخواهید شد. تنها فردی با یک مدرک گذراندن دوره خواهید بود که تا رسیدن به جایگاه یک مدیر موفق راه درازی در پیش دارد.

مدیریت شاید یک مهارت قابل آموزش باشد و رشد شما با افزایش تجربه تان نسبت مستقیم داشته باشد، اما مانند هر امر دارای ارزش دیگری، نیاز به استعداد و توانایی ذاتی و فردی دارد.  این موسسات هرگز به شما از این مساله چیزی نخواهند گفت. 

شما تنها جذب جملات طلایی خواهید شد:  

  • ” اولین موسسه دارای مدرک کوچ بین المللی”
  • “تنها موسسه طرف قرارداد با سازمان بین المللی فلان “
  • ” کوچینگ حرفه ای سازمان های بی نام و نشان دولتی و خصوصی”

و ده ها مدل تبلیغ دیگر که شما را به سازمان ها و شرکت هایی حواله میدهند که شاید فقط یک نام ثبت شده در یک کشور توسعه یافته یا حتی کشور گمنامی در جنوب شرق آسیا باشند.

وقتی از کوچ های تربیت شده در دامان این موسسات برای سازمان خود استفاده می کنید یا وقتی به عنوان مدیر و موسس یک کسب و کار، به کلاسهای آنها مراجعه می کنید، هرگز با این جمله که: “شما مدیر موفقی نخواهید بود و باید یک مدیر حرفه ای استخدام کنید” یا “ازمشاوران استراتژیک متخصص بهره ببرید و خودتان یک فاندر وسرمایه گذار باقی بمانید”، رو به رو نخواهید شد.

 رشد و توسعه یک فرآیند هستند

اینجا قرار نیست شما را با واقعیت ها رو به رو کنند و یا علوم واقعی و تجربه شده را بیاموزید. قرار نیست بتوانید نگاه کامل و واقعی به آنچه در توانایی شما و سازمانتان نهفته است بیاندازید.

آنها به شما یک بسته کادوی جذاب و پر زرق و برق هدیه میدهند که از شوق در پوست خود نگنجید. اما درون آن همیشه خالی خواهد بود و درون هر بسته، هزاران جعبه ی بدون هدیه، برای شما پنهان کرده اند. لذا با صرف هزینه چندین دوره، خرید کلی کتاب مدیریتی و تلاشتان برای انجام راهکارهای تئوری وار آنها، سازمانتان هرگز به آنچه انتظار دارید، نخواهید رسید.
شما نیز هرگز تحت آموزش های آنها، قرار نیست استیو جابز و جف بزوس شوید.
ایم یک رویای فروخته شده است که به قیمت از دست رفتن سرمایه و هزینه تان تمام شده است.

نام‌های بدون سابقه‌، فقط کلمات بی معنایند.

اکنون با وجود این شرایط و این بازار مکاره ی کوچینگ و تربیت مدیر، که برای ما ساخته اند؛ راه حل چیست؟

اولین قدم این است که شما اسیر نام ها و تبلیغات نباشید. شاید از بزرگترین مدیران و مشاوران کشور حتی به اندازه انگشتان دستتان نشنیده باشید. آنها را هر روز در صفحات اجتماعی و تبلیغات رنگارنگ نمی بینید. نامهای بزرگ که تجربه های غنی و واقعی دارند، میان این انبوه زرد بودن و تهی بودن پیدا نخواهند شد.

موسسات برتر کشور با سابقه سالها تربیت مدیر هم ممکن است دچار افول و سقوط علمی باشند و از آنها تنها یک نام باقی شبیه روزهای اوج باقی مانده باشد. برای شناخت آنها باید سوابق را بررسی کنید، تحقیق کنید و از صحت اطلاعات تحصیلی و سوابق اجرائی و عملی موسسه یا مشاوران مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

اگر یک نفر کوچکترین و خردترین دوره را در هاروارد گذرانده باشد یا حتی یک مقاله بین المللی در نشریه های معتبر چاپ کرده باشد، شک نکید اثری از نام او در سایت ها و بولتن های دانشگاهی معتبر خواهید یافت. دنیای امروز در کشورهای توسعه یافته، از هر ردپای واقعی و حقیقی شما مانند یک اثر انگشت الیت، محافظت خواهد کرد.

به نام های پر زرق و برق کمپانی های بزرگ، در تصاویر رنگارنگ و باسمه ای زنان و مردان مدعی مشاوره نگاه نکنید. هر کسی میتواند از سر در یک کمپانی یا شرکت بزرگ رد شده باشد یا یک عکس با یکی از مدیران برتر کشور در فلان همایش یا نمایشگاه تخصصی داشته باشد.

شما یک مدیر موفق نخواهید بود اگر به داکیومنت ها، اسناد و حقایق اهمیت ندهید. اگر به کشف واقعیت ها در مسیر رسیدن به قضاوت صحیح، متعهد نباشید. شما نخواهید توانست یک نیروی انسانی لایق و کاربلد در راستای اهداف سازمان تان تربیت کنید اگر نتوانید، شخصیت انسان ها را آنگونه که واقعا هست، ببینید. اگر نتوانید با تکیه بر آمارهای واقعی، سوالات درست طرح کنید و به راه حل های اساسی برسید.
برای اینکه سازمان‌تان یک مجموعه موفق و پربازده شود یا خودتان تبدیل به مدیری حرفه ای و کاربلد شوید، هرگز عجله نکنید. رشد و توسعه یک فرآیند است. 

رشد یک سازمان فرآیندی زمانبر برای تولید یک محصول دانش بنیان و تخصصی است

توسعه یک اتفاق نیست، رشد شما به عنوان مهمترین نیروی انسانی سازمان، قرار نیست یک شبه و با چند راهکار ساده اتفاق بیفتد. برای رشد سازمان، باید مدیران آن تن به مشاهده، شناخت، آموزش و فرآیندهای دانش محور و پراگماتیک بدهند.

از قدیم گفته اند: نابرده رنج، گنج میسر نمیشود. 

پس به یاد داشته باشید رشد و توسعه ی فردی و سازمانی، یک عروسک باربی کارخانه ای نیست که مسحور زیبایی اش در بسته بندی براق شوید و صرفا با پرداخت هزینه اش آن را بخرید و مالک آن شوید.
رشد فرآیندی زمانبر، دانش بنیان و تخصصی است، که شامل تحلیل و آنالیز، آموزش، تجربه، استراتژی و هدف گذاری های بلند مدت خواهد بود.

اشتراک گذاری