مهارت تصمیم گیری و ۵ مهارت مهم برای حل مساله

مهارت تصمیم گیری و ۵ مهارت مهم برای حل مساله

مهارت تصمیم گیری بی‌اغراق شاید مهم ترین مهارت هر فردی چه در جایگاه مدیر و رهبر سازمانی و چه در زندگی فردی است.

توانایی تصمیم گیری یک از ویژگی‌های ارزشمند رهبری است و توانایی شما را برای تفکر عینی و سنجش گزینه‌های مختلف نشان می‌دهد. 

علاوه بر این، مهارت تصمیم گیری سریع باعث ایجاد پیوند اعتماد قوی بین کارمندان و بدنه‌تصمیم گیران سازمان شده و فرهنگ سازمانی را تقویت می‌کند. شما به عنوان یک رهبر باید بتوانید بین گزینه‌های موجود، بهترین را در سریع‌ترین زمان ممکن انتخاب کنید.
به عبارتی، شما باید به عنوان یک رهبر و مدیر تیم مهارت تصمیم گیری داشته و آن را هر روز تقویت کنید.

در این مقاله ملکا می‌خواهیم با شما درباره مهارت تصمیم گیری به عنوان یکی از ارزشمندترین مهارت‌های رهبری صحبت کنیم. 

از شما می‌خواهیم پس از خواندن این متن، برای ما بنویسید که تاکنون چه قدم‌هایی برای بهبود این مهارت برداشته‌اید و تا چه اندازه توانسته‌اید در این مسیر، موفق باشید؟ نظرات شما برای ما به عناون همراه مدیران و رهبران سازمانی برای رشد و توسعه، بسیار ارزشمند است.

نگاهی به مهارت تصمیم گیری و تعریف آن

تصمیم گیری جزو جدانشدنی و تفکیک‌ناپذیر مدیریت مدرن است. اساساً تصمیم گیری منطقی یا صحیح، به عنوان کارکرد اصلی مدیریت در نظر گرفته می‌شود.

طبق تحقیقات علمی هر فرد بالغ روزانه 35000 تصمیم می گیرد و قطعا هر مرد زنی در جایگاه رهبر سازمان در طی روز صدها تصمیم تفاوت و مهم دیگر را به صورت ناخودآگاه یا آگاهانه اتخاذ می‌کند و به همین دلیل است که تصمیم گیری جزو جدایی‌ناپذیر جایگاه او است. 

تصمیم گیری را می‌توان به عنوان یک مسیر عملی که به طور هدفمند از مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای دستیابی به اهداف فردی یا اهداف سازمانی یا مدیریتی انتخاب شده است، تعریف کرد . 

فرآیند تصمیم گیری جزو مستمر و ضروری مدیریت هر سازمان یا فعالیت‌های تجاری است. تصمیمات زیادی توسط مدیران برای تداوم کلیه فعالیت‌های تجاری و بهبود و بهره‌وری عملکرد سازمانی، اتخاذ می‌شوند.

برای اطمینان از دستیابی به اهداف سازمانی یا تجاری، در هر سطحی از مدیریت که باید نیازمند داشتن مهارت تصمیم گیری هستید. 

بر اساس فرهنگ لغت پیشرفته آکسفورد، اصطلاح تصمیم گیری به یک فرآیند اشاره دارد که انتخاب موضوعی مهم را نتیجه می‌دهد، به ویژه در گروهی از افراد یا در یک سازمان.

رابرت ترواتا و نیوپورت در کتاب اصول مدیریت، فرآیند تصمیم گیری را اینگونه تعریف می‌کنند: ” تصمیم گیری شامل انتخاب یک مسیر عملکرد از بین دو یا چند گزینه ممکن، به منظور دستیابی به راه‌حلی برای یک مشکل معین است .”

پس به طور کلی، مهارت‌های تصمیم گیری از مهارت‌هایی هستند که به توانایی شما در انتخاب راه‌حل برای چالش‌ها کمک می‌کنند. با استفاده از این مهارت‌ها، می‌توانید با جمع‌آوری تمام اطلاعات و داده‌های مربوطه و در نظر گرفتن چندین دیدگاه، تصمیمات آگاهانه بگیرید. 

به منظور تقویت توانایی خود در تصمیم گیری، شناسایی تمام مهارت‌هایی که می‌تواند به شما در سنجش گزینه‌ها و انجام بهترین انتخاب کمک کند، مهم است.

اما برای تقویت و بهبود این مهارت و قدرت در خودمان باید بر روی چه مهارت‌های دیگری تکیه کنیم؛ که ما را به نقطه‌ی نهایی یعنی تصمیم گیری برسانند؟

برای تصمیم گیری بهتر باید چه مهارت‌هایی را تقویت کنیم؟

برای تصمیم گیری بهتر باید چه مهارت‌هایی را تقویت کنیم؟

شما در واقع مهارت‌های متنوعی را در طول تصمیم گیری به کار می‌گیرید. مهارت‌های زیر به شما در بهبود مهارت تصمیم گیری و افزایش گرفتن تصمیم های موفق و دقیق کمک می‌کنند و باعث می‌شوند بتوانید از بین گزینه‌های موجود، بهترین را انتخاب کنید.

  • مهارت حل مساله
  • مهارت رهبری
  • مهارت استدلال
  • مهارت داشتن بینش
  • مهارت کار گروهی و تیمی
  • تقویت هوش هیجانی
  • داشتن خلاقیت و ابتکار
  • مدیریت زمان 
  • مهارت سازماندهی 

قدم اول: مهارت حل مساله چیست؟

مهارت حل مساله بخش مهمی از تصمیم گیری است. شما باید بتوانید دیدگاه‌های مختلف را در نظر بگیرید تا یک تصمیم متفکرانه بگیرید. همچنین مهم است که چالش‌ها و راه‌حل‌ها را از منظری خنثی و غیر احساسی، در صورت امکان، مشاهده کنید. مهارت‌ حل مساله قوی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا روی جزئیات مرتبط تمرکز کنید و تصمیم گیری‌ها را سریع‌تر و مؤثرتر اتخاذ کنید.

5 نمونه‌ از مهارت‌های مورد نیاز در حل مساله

5 نمونه‌ از مهارت‌های مورد نیاز در حل مساله

برای حل موثر یک مشکل که در سازمان رخ می‌دهد، همیشه از ترکیب چند مهارت مختلف و مهم استفاده خواهید کرد. در اینجا خیلی کوتاه و مختصر و برای آشنایی شما، چند نمونه از مهارت‌هایی که ممکن است هنگام حل یک مساله مورد نیازتان باشد، بررسی کرده‌ایم:

توانایی تحقیق و پژوهش

تحقیق کردن، یک مهارت ضروری و مرتبط با حل مساله است. به عنوان یک حل‌کننده‌ی مشکل، باید بتوانید علت مشکل را شناسایی کرده و آن را به طور کامل درک کنید. 

شما می‌توانید با طوفان فکری با سایر اعضای تیم، مشورت با همکاران با تجربه‌تر یا کسب دانش از طریق تحقیق یا دوره‌های آنلاین شروع به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد یک مشکل کنید.

قدرت تجزیه و تحلیل

اولین قدم برای حل هر مشکل، تجزیه و تحلیل جامع مشکل است. مهارت‌های تحلیلی به شما کمک می‌کنند مشکلات را درک کنید و به طور موثر راه‌حل‌ها را توسعه دهید. همچنین در طول تحقیق، به مهارت‌های تحلیلی نیاز دارید تا به تمایز بین راه‌حل‌های موثر و غیرموثر که نتایج متفاوتی را رقم خواهند زد؛ شناسایی کنید.

مدیریت ارتباط و تعامل

هنگام شناسایی راه‌حل های ممکن، باید بدانید که چگونه مشکل یا تصمیم خودتان برای حل مشکل را به دیگران منتقل کنید. شما همچنین باید بدانید که چه کانال‌های ارتباطی مناسب‌ترین گزینه برای درخواست کمک هستند. هنگامی که راه‌حلی را پیدا کردید، برقراری ارتباط شفاف و چگونگی تعامل با افراد مرتبط با آن به کاهش هرگونه سردرگمی کمک می‌کند و اجرای یک راه‌حل را آسان‌تر می‌کند.

مدیریت ارتباط و تعامل

قابل اعتماد بودن

قابل اعتماد بودن یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای حل مشکلات است. آنچه که اهمیت دارد، حل به‌موقع مشکلات است. کارفرمایان برای افراد قابل اعتماد، ارزش زیادی قائل هستند تا راه‌حل‌ها را در سریع‌ترین و موثرترین زمان ممکن شناسایی و سپس اجرا کنند. خود شما نیز باید فردی قابل اعتماد برای کارکنان و مدیران میانی باشید. باید قدرت و کاریزمای حقیقی شما به گونه ای باشد که به تصمیم گیری شما اعتماد وجود داشته‌باشد.

قدرت تصمیم گیری

و اما در نهایت، باید در مورد چگونگی حل مشکلات پیش آمده، تصمیم بگیرید.

یعنی شما در حل مساله که خودش یکی از مهارتهای مرتبط با قدرت تصمیم گیری است نیز محتاج داشتن قدرت تصمیم گیری سریع و موثر هستید.

 شما باید بتوانید به سرعت تصمیم بگیرید و آن را اجرایی کنید. مهارت‌های تحقیقاتی و تحلیلی قوی در این مواقع می‌توانند به کسانی که تجربه کمتری در زمینه خود دارند، کمک کنند. 

سخن پایانی

تصمیم‌گیری در رهبری سازمانی، به‌خصوص در دهه حاضر، اهمیت بسزایی پیداکرده‌است. با توجه به سرعت تغییرات تکنولوژیکی، انتظارات اجتماعی، و چالش‌های جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی و بحران‌های اقتصادی، رهبران باید توانایی سازگاری سریع و انعطاف‌پذیری را داشته باشند. 

صمیم‌گیری استراتژیک و آگاهانه کلید موفقیت یک رهبر است. رهبران باید قادر به شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها در محیط و پیرامون پیچیده کنونی باشند و با استفاده از داده‌ها و تحلیل‌های دقیق، تصمیماتی بگیرند که هم منافع سازمان را تامین کند و هم پایداری و مسئولیت اجتماعی را مد نظر قرار دهد. 

در نهایت، به خاطر داشته‌باشید که تصمیم‌گیری خردمندانه و متعادل در رهبری سازمانی، زمینه‌ساز آینده‌ای موفق و پایدار است.

اشتراک گذاری